İşletme ve Teknoloji Üniversitesi

Ülke Hakkında

Ülke Hakkında

Balkanlar’ın çiçeği burnunda ülkelerinden biri olan Kosova köklü bir tarihe sahiptir. 1998-1999 yıllarında meydana gelen Kosova Savaşı’nın ardından Birleşmiş Milletler idaresine girerek tüm dünya tarafından özerk bir bölge olarak kabul edilen Kosova, 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya ile sınır komşuluğu bulunan ülkenin bağımsızlığını ilk tanıyanlardan biri Türkiye’dir. Ancak halen Kosova’nın bağımsızlığını kabul etmeyen birkaç ülke mevcut!

Geçmişinde pek çok medeniyeti barındıran Kosova’nın denetimi bağımsızlık ilanının ardından Avrupa Birliği’ne geçti. Artık ülkede Avrupa Birliği ülkelerinden 1900 polis ve yargı mensubu görev yapıyor. 2 milyondan fazla nüfusubarındıran ülke tam bir kozmopolit coğrafya örneğidir.

Ülkenin Bozulmamış Doğası

Sınırlarının bir bölümü Şar Dağları ile belirlenmiş olan ülke Roma İmparatorluğu döneminden bu yana yaşam alanı olarak kullanılıyor. Ülkede Roma döneminden bu yana yaşayan Arnavutlar nüfusun büyük bölümünü oluşturuyor.

Kosova Osmanlı hâkimiyeti altına da girdi. 1389 yılından 1913 senesine kadar Osmanlı hâkimiyetinde kalan ülkede 1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından Sırplar hak iddia etmeye başladı. 1912 yılında meydana gelen 1. Balkan Savaşı’nda Kosova Sırbistan’ın eline geçti. Ülkede iki resmi dil mevcut. Arnavutça ve Sırpça resmi dillerinin yanı sıra İngilizce, Romca ve Boşnakça da konuşuluyor. Ülkede 60 bin dolaylarında Kosova Türkü yaşıyor. Bu nedenle Türkkültüründen izleri ülkenin dört bir yanında görmek mümkündür…

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!