Prizren Üniversitesi

Yurt dışında eğitim görmek için ülkemizden giden öğrencilerin sayıları son yıllarda git gide artmakta. Bunun nedeni olarak yüksek eğitim masrafları ve öğrencileri çok zorlayan sınavlar olarak gösteriliyor. Türkiye’den yurt dışına eğitimegiden öğrencilerin tercih ettikleri ülkelerden biriside Kosova’dır. Kosova ülkemize göre daha ucuz yaşam ve ekonomik bir öğretim hayatı sunuyor. Kosova’da eğitim veren Prizren Üniversitesi Türkiye ile kıyasladığımızda düşük masraflarıve Avrupa’nın her yerinde geçerli denklik belgesi ile öğrencilere güzel bir alternatif sağlıyor.

Üniversite Arnavutça Boşnakça ve Türkçe eğitim veriyor. Bölgedeki halkın 1000’de 3’ü üniversiteye devam ederken yakın gelecekte bu sayıyı 1000’de 5’e çıkarmayı hedefliyorlar. Uzman eğitim kadrosuyla kesin başarıyı hedefleyen üniversite uluslar arası öğrencileri bekliyor. 17 Şubat 2008’de Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya’nın ortasında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve halen tanınma aşamasında olan Kosova yurt dışında kabul ettikleri öğrenciler ile ekonomik ve sosyal kalkınmaya destek sağlıyor.

Prizren Üniversitesi Bölümleri

Nüfusunun %90’ını Müslümanların oluşturduğu Kosova Türkiye’den eğitim için gidecek öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşamayacağı bir ülkedir. Yıllarca süren Sırp zulmünden sonra Kosova ekonomisi, halen baskı altında olsa da gelişmeye başlamıştır. Gelişen ekonomisi ile eğitimedaha çok önem verilmeye başlanan bölgede daha fazla öğrenciyi kabul etmek için çalışmalar devam ediyor.

Prizren Üniversitesi bünyesinde: Mimarlık Fakültesi, İngiliz Dili Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Psikoloji Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi bulunuyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!