Prizren üniversitesi

Prizren Üniversitesi

Prizren Üniversitesi Sıkça Sorulan Sorular

Prizren Üniversitesi Arnavutça Boşnakça ve İngilizce olmak üzere üç dilde eğitim veriyor.

Üniversitenin denkliği söz konusudur. Türk öğrencilerin, hukuk fakültesini Kosova’da okumasının önünde bir engel bulunmamaktadır. Öğrenciler, hukuk fakültesinde eğitim görebilirler ve denklik sorunu olmadan okullarını bitirdikten sonra iş bulabilirler.

Yurt dışında eğitim görmek için ülkemizden giden öğrencilerin sayıları son yıllarda git gide artmakta. Bunun nedeni olarak yüksek eğitim masrafları ve öğrencileri çok zorlayan sınavlar olarak gösteriliyor. Türkiye’den yurt dışına eğitime giden öğrencilerin tercih ettikleri ülkelerden biriside Kosova’dır. Ülkemize göre daha ucuz yaşam ve ekonomik bir öğretim hayatı sunuyor. Kosova’da eğitim veren Prizren Üniversitesi Türkiye ile kıyasladığımızda düşük masraflarıve Avrupa’nın her yerinde geçerli denklik belgesi ile öğrencilere güzel bir alternatif sağlıyor.

Prizren Üniversitesi Fakülteleri

Fakülte
Mimarlık Fakültesi
İngiliz Dili Fakültesi
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisat Fakültesi

Üniversite Arnavutça Boşnakça ve İngilizce eğitim veriyor. Bölgedeki halkın 1000’de 3’ü üniversiteye devam ederken yakın gelecekte bu sayıyı 1000’de 5’e çıkarmayı hedefliyorlar. Uzman eğitim kadrosuyla kesin başarıyı hedefleyen üniversite uluslar arası öğrencileri bekliyor. 17 Şubat 2008’de Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya’nın ortasında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve halen tanınma aşamasında olan Kosova yurt dışında kabul ettikleri öğrenciler ile ekonomik ve sosyal kalkınmaya destek sağlıyor.

Üniversite Bölümleri

Nüfusunun %90’ını Müslümanların oluşturduğu Kosova Türkiye’den eğitim için gidecek öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşamayacağı bir ülkedir. Yıllarca süren Sırp zulmünden sonra Kosova ekonomisi, halen baskı altında olsa da gelişmeye başlamıştır. Gelişen ekonomisi ile eğitimedaha çok önem verilmeye başlanan bölgede daha fazla öğrenciyi kabul etmek için çalışmalar devam ediyor.

Üniversite bünyesinde bulunan fakülteler: Mimarlık Fakültesi, İngiliz Dili Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Psikoloji Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi bulunuyor.

Tercih Sebepleri

Prizren ÜniversitesiPrizren Üniversitesi
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!