Priştina Üniversitesi

Priştina Üniversitesi

Kosova’nın başkenti olan Priştina’de bulunan Priştina Üniversitesi 1970 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Kosova’nın en köklü üniversitelerinden biri olan bu üniversite, öğrenci nüfusu bakımından oldukça kalabalıktır. Üniversite 1999 Kosova Savaşı sırasında parçalanmış ve 2 kısma ayrılmıştır. Bu yüzden üniversitenin bir kısmı Priştina’de diğer bir kısmı da Sırp kısmında bulunan Mitroviça’da eğitim hizmetine devam etmektedir.

Üniversitede 3 eğitim dili bulunmaktadır. Bunlar; İngilizce, Arnavutça ve İngilizce. Bu yüzden üniversite öğrencilerine çok geniş bir eğitim fırsatı sunmaktadır. Priştina Üniversitesinde tam 17 fakülte bulunmaktadır.Priştina Üniversitesi Bölümleri Süreleri

Bölüm Hazırlık Süresi Eğitim Süresi
Tıp 1 6
Diş Hekimliği 1 5
Veterinerlik 1 5
Eczacılık 1 5
Bilgisayar Müğhendisliği 1 4
Elektrik Mühendisliği 1 4
Biyoteknoloji 1 4
Hemşirelik 1 4
Fizyoterapi 1 4
İnşaat Mühendisliği 1 4
Mimarlık 1 4
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 1 4
Üretim ve Otomasyon 1 4

Sıkça Sorulan Sorular

Priştina Üniversitesinde Tıp , Felsefe , Matematik ve Doğa Bilimleri, İktisat, Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi, Makina, Güzel Sanatlar, Ziraat, Yerbilimleri ve Teknoloji, Spor Bilimleri, Eğitim, Uygulamalı Bilimler fakülteleri bulunmaktadır.

Priştina Üniversitesi Türkiye’den öğrenci kabul etmektedir. Hiçbir sınava girmeden ve puan almasına gerek olmadan başvuru yapılan Priştina yalnızca lise diplomanızla başvuru yapabileceğiniz bir üniversitedir.


Priştina Üniversitesi Bölümleri

Bu fakülteler şunlardır… Felsefe Fakültesi, Matematik ve Doğa Bilimleri, Filoloji, İktisat, Hukuk, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık, Bilgisayar ve Elektrik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar, Ziraat ve Veterinerlik, Maden ve Metalürji Mühendisliği, Beden Eğitimi ve Spor, Eğitim Fakültesi, Uygulamalı Ekonomi Bilimi Fakültesi ve 2 ayrı yerde bulunan Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesidir. Görüldüğü gibi üniversite hem sosyal bilimler alanında hem de pozitif bilimler alanında eğitim vermektedir. Ayrıca bu eğitim hem lisans seviyesinde hem de doktora ve masterseviyesindedir. Üst düzey eğitim ile öğrencilerin hem kültürel bilgisi artmakta hem de uygulamalı derslerle deneyimleri de artmaktadır.

Üniversitenin bu denli köklü olması onun uluslararası eğitimde ön plana çıkarmıştır. Kosova’nın sahip olduğu bu değerli kurum hala eğitime devam etmekte ve başarılı genler mezun vermektedir. Priştina Üniversitesi büyük kampüsüile öğrencilere eşsiz bir eğitim hayatı sunmaktadır. Ayrıca sağladığı burslarla çok sayıda öğrenciye yardım etmektedir. Daha fazla detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Tercih Sebepleri

  • Kosova Amerikan Üniversitesi
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!