Prizren Şehri

Prizren Şehri

Prizren, Kosova’nın önde gelen 2. kentidir. İlk kenti başkenti olan Priştina’dır. Belki de KosovaYugoslavya Federasyonundan ayrılan Sırbistan, Karadağ gibi ülkelerden Sırbistan’a bağlı olan özerk bir bölge idi. Ancak 17 Şubat 2008’de Kosova tek taraflı olarak bağımsızlığı ilan etmiştir. Kosova’da 9 tane vilayet vardır. Bunlardan ikincisi olan Prizren sürekli gelişen bir şehirdir. Başkent Priştina ile yarışmaktadır.

Şehrin toplam nüfusu 220.776’dır. Şehirde Arnavut, Türk, Rom ve Katolik Arnavutlar yaşamaktadır. Kosova’nın resmi dili Arnavutça ve Sırpça olmasına rağmen Prizren şehrinde İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehirde tabelalarda Sırpça, Arnavutça ve İngilizce yazmaktadır. Türklerin gittiği zaman yabancılık çekmeyeceği bir şehirdir. Ticaret merkezi konumundadır. Halkı misafirperver ve hoşgörülüdür. İngilizce en fazla konuşulduğu Kosova şehirlerinden biridir ve nüfus yoğunluğu oldukça fazladır.

Şehrin Tarihi

Birçok balkan ülkesi gibi Kosova’da Osmanlı egemenliğine uzun süre maruz kaldığından Türk egemenliği olan bir şehirdir. Büyük bir tarihi geçmişe sahip olan şehir sosyal ve kültürel etkinlikler bakımından oldukça aktiftir. Hatta hala kopmamış olan bu bağlar kardeş şehir uygulamasıyla devam etmektedir. Kuşadası ve Gaziantep, Prizren ile kardeş şehirdir.

Şehirde gezebileceğiniz birçok tarihi eser de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Taşköprü, Şadırvan, PrizrenKalesi, Prizren Kalealtı, Cuma Camiidir. Daha birçok camii, hamam ve kilise mevcuttur.

Prizren şehrinde ekonomi ve eğitimde sürekli gelişmektedir. Şehirde bulunan Prizren Üniversitesi de şehrin kalkınmasında büyük rol oynamaktadır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!