Priştina Şehri

Priştina, Kosova’nın başkentidir. Avrupa’nın en genç nüfusa sahip şehirlerinden biridir. Bu nedenle hızla gelişmekte ve birçok alanda başarılara imza atmaktadır. Yaklaşık 600.000 kişiden oluşan bir nüfusa sahiptir. Oldukça kaliteli bir eğitim imkânı sunan büyük bir üniversiteye sahiptir. Priştina Üniversitesi Tıp’tan Felsefeye birçok alanda profesyonel bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

Priştina son derece eski bir tarihe sahiptir. Taş devrinden Osmanlı’ya kadar süren tarihinden günümüze birçok eser kalmıştır. Özellikle Osmanlı döneminden kalan eserlerin çokluğu dikkat çekmektedir. Burada yer alan Fatih Sultan Mehmet Han Camii oldukça etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Priştina genç nüfusun yoğunlukta olması sebebiyle son derece hareketli ve enerjik bir ortama sahiptir. Eğlence merkezleri ve Cafeler genç nüfusun buluşma noktalarıdır. Ancak Priştina kültürel anlamda da son derece aktiftir.

Priştina ‘de Sanat

Priştina Caz Festivali ve Uluslararası platformda düzenlenen Öğrenci film ve tiyatro festivali son derece eğlenceli anlara ve kültürel buluşmalara sahne olmaktadır. Gençler bu kültürel aktivitelere son derece ilgi göstermektedirler.

Priştina ’de halkın büyük çoğunluğu Müslümandır. Bu nedenle buraya gelen gençlerimiz çok fazla sıkıntı çekmezler. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıması sebebiyle de aşırı yabancılık çekmezler. Priştina gerek eğitim, gerekse kültürel anlamda oldukça üstün özelliklere sahip bir şehrimizdir ve son derece sevilmektedir. Priştina ‘de yaşayan halk bir Evladı-ı Fatihan olarak isimlendirilmekte ve son derece sevilmektedirler. Bu nedenle Priştina vatan toprağımızın bir parçası olarak görülmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!