Kosovada Yaşam

Kosovada Yaşam

Kosova birçok milletten insana ev sahipliği yapmaktadır. Ve Türkler de bu milletlerdendir. Ancak Türkiye ve Türkler için Kosova’nın ayrı bir yeri vardır. Tarihten gelen kültürel bağlar bugüne yansımakta ve bu da Türkleri Kosova’da rahat yaşayabilen, kendini evinde hissedebilen bir millet yapmaktadır. Bunu her alanda hissetmek mümkündür. Başta başkent Priştine’de olmak üzere halen daha birçok şehirde İngilizce hakim dil olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde Türk mutfağının eksikliği de hissedilmeyecek bir ülkedir Kosova. Son olarak da İngilizce eğitim dili olarak kullanılabileceği tek Avrupa ülkesi olma özelliğine sahiptir.

Kentleşmenin hızla artmaya devam ettiği Kosova’da kent yaşamı büyük bir canlığa sahiptir. Özellikle son yıllarda hızla artan ekonomik kalkınma en çok şehirlerde hissedilmektedir. Tarım, hayvancılık, ormancılık, madencilik ve sanayi sektörlerindeki yaşanan olumlu gelişmeler sonucu ticaret hayatı da büyük bir ivme kazanmıştır. Ve bu tüm alanlara yayılmış, başta eğlence hayatı olmak üzere tüm sosyal yaşamı da etkilemiştir.

Çok eski dönemlere dayanan tarihi kimliği, birçok millete ev sahipliği yapmanın getirmiş olduğu kültürel birikimi ve gelişen, kalkınan bir Avrupa devleti olma özelliği ile Kosova bir anlamda eşsiz bir devlet olduğunu ispatlamaktadır. Tabii ki bu özelliklerinin yanında günümüzde de birçok farklı millete ev sahipliği yapması ve bu insanların huzur içinde bir arada yaşayabilmeleri Kosova’nın sahip olduğu hoşgörünün en büyük göstergesidir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!