Kosovada Gezilecek Yerler

Kosovada Gezilecek Yerler

Kosova tarihi dokusu, yıllara meydan okuyan tarihi eserleri ve bağımsızlık kazanıldığı tarihten bu yana yapılan modern yapılaşması ile Kosova günümüzdeki halini almıştır. Kosova’da gezilirken tarihin büyülü havasınıhissetmemek mümkün değildir. Özellikle de Türkİslam mimari örneklerini yansıtan Osmanlı İmparatorluğuzamanından kalma camiiler, hamam ve çeşmeler, türbelerle Kosova ziyaretçilerini büyülemektedir.

Kosovasokaklarında dolaşırken tarihte bir gezintiye çıkıldığı hissi duyulmaktadır. Adeta o yıllarda yaşamış gibi hissedip, Kosova’nın günden güne ne gibi gelişmeler yaşadığını görmek de mümkündür. Özellikle Türkiye’den Kosova’ya, yaşamaya, ziyaret etmeye veya okumaya giden Türkler kendilerini ülkesindeki bir şehirde dolaşıyor gibi hissetmekteve hiç yabancılık çekmemektedir. Çünkü yapıları ve eserleri ile kültürleri, örf ve adetleri ile Türklerden etkilendikleribellidir. Bu nedenle gezinti yapılırken adeta kendilerini ülkelerinde hissetmeleri de doğaldır.

Kosova’nın Tarihi Yapısı

Kosova’nın başkenti Priştina’dır. Aynı zamanda ikinci büyük şehri olan Prizren şehrinde çok sayıda tarihi yer ve tarihi eser bulunmaktadır. Bu eserleri saymak gerekirse; Taşköprü, Şadırvan, Prizren Kalesi, Sinan paşa Camii, Prizren Kalealtı, Cuma camii, Bayraklı Camii, Emin Paşa Camii, Maraş Camii, Suzi Çelebi Camii, Namazgah (Kırık Camii), Prizren Rüştiyesi, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Prizren Saat Kulesi, Şemseddin Ahmet Bey Hamamı, Aziz Spas Kilisesi, Aziz Arhancel Manastırı gibi önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Turistler, Kosova’ya ziyarete gelenler ve üniversite okumaya gelen öğrenciler bu eserleri gezmekte ve hayran kalmaktadırlar.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!