Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi

Kosova öğrencilerin akın ettikleri kaliteli akademik eğitime yer açmış yeni ülkelerden biridir. Pek çok açıdan öğrencileri tatmin eden ülke gelir giderler bakımından da sizi zorlamayacak ülke standartlarındandır. İngilizce resmi dil olarak konuşuluyor oluşu ve halkın Türklere iyi yaklaşımıyla Türkiye’den gelen öğrenci sayısı oldukça fazladır. Öğrencilere yaklaşım bakımından iyi niyetli olan yerli halk ve esnaf çevresi ülkeye öğrenci çekiciliğini arttırmaktadır. Kosova para birimi Euro’dur. 1 Euro Türk parası olarak 4,5 TL’ye karşılık gelmektedir. Türkiye’den gelen öğrenciler Euro olarak üzerlerinde para bulundurmalıdırlar. Böylelikle harcamalarını daha rahat gerçekleştirebilirler.

Kosova para birimi bilgisini edinmek ne gibi faydalar sağlar?

Kosova’ya gelirken Türk parasına göre gelirseniz Euro kabul edilen yerlerde harcamalarınızı gerçekleştiremezsiniz. Bu durum da sizi zorda bırakabilir. Bu gibi durumla karşılaşmamak adına paranızı Euro olarak getirmenizde fayda var. Genel anlamda taksi ücreti, otobüs ya da toplu taşıma araç ücret bilgisini edinmek burada işinize yarayacak en önemli bilgilerdendir. En basitinden geldiğiniz ilk gün kalacağınız yere giderken bile sorunsuzca gitmeniz için bu duruma önlem alarak gelmeniz önemlidir. Eurostar yurtdışı eğitim danışma birim ofis ziyaretleriniz sayesinde Kosova’da nerede ne kadar Euro’luk harcamalarınız olabilecek konusunda net cevaplara kavuşabilirsiniz. Bir lokanta için ya da bir apart- ev kirası için ne gibi harcamalar yapabileceğiniz konusunda danışanınız size bilgi verebilecektir. Bu bilgiler ışığında aylık gelirinizle alakalı olarak aileniz de bilgi sahibi olabilecektir.

1000- 3000 Euro arası değişen eğitim ödenekleri bölümden bölüme farklılık arz eder. Ayrıca her sene bu ücretlerde belirli bir güncelleme mevcuttur. Bir öğrenci için sosyal giderler ve yiyecek içecek için harcama yapılan yerlere 400- 700 TL arası değişen bir ekonomi ayırmanız yeterli olacaktır. Her öğrencinin sosyal yaşamı, yeme alışkanlıkları ve günlük harcama limiti farklılık gösterir. Bu sebeple bu fiyat ortalama bir fiyat olup ekonomik geçinene ya da savurgan yaşayan bir genç için farklılık oluşturacaktır. Aileler genel anlamda kendi çocuklarının alışkanlıklarını bildikleri için bu harcamalarla ilgili tahmini bir bütçe ayarlama imkanı yakalayabilirler.

Kosova para birimi olarak hazırlayacağınız bütçe ile oğlunuz ya da kızınız daha bir gönül rahatlığı içinde Kosova’da tercih ettiği üniversite yaşamına adım atacaktır. İlk aylar belki tahmin ettiğinizden farklı bir harcama görebilirsiniz. Alışma sürecinde biraz daha dikkatsiz davranılabilir. Ama bu zamanla ortalama bir ekonomiye dönüşecektir. Siz de çocuğunuzun geleceği adına bu bütçeyi ona sunmaktan çekinmeyeceksiniz. Mezun olduğu gün aranan bir kimlikle iyi bir işe başlama fırsatını yakalaması için ona yol gösterici olabilirsiniz. En güzel akademik yıllarını akademik anlamda başarılı olabileceği bir çevrede akademisyenlerin becerileriyle bütünleyecek şekilde tamamlamasına müsaade edebilirsiniz. Bırakın başarı kendiliğinden çocuğunuzun olsun ve siz gurur duyun.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!