Kosova Hakkında

 

Kosova Hakkında

Kosova, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasında ellinci sırayı almaktadır. Kosova resmi dili Arnavutça ve Sırpçadır. Sırpların Arnavutların ve Türklerin birlikte dostça yaşadıkları bir ülkedir dilleri ve kültürel yapıları farklı olsa da bu değişik kültürdeki insanlar birbirleri ile dostça aynı ülkeyi paylaşmaktadırlar.

Ülkenin genel nüfusu iklimin karasal olması sebebi ile tarım ve hayvancılık yapmaktadır. Çok eskilerden gelen tarihi yapılara sahip çıkmasından dolayı turizmi yaz aylarında özellikle mayıs ve eylül aylarında artmaktadır. Kışın ise kayak turizmi geliştiğinden dolayı tekrar bir iş sahası açılmaktadır. Yer altı zenginliklerinin bolca bulunduğu Kosova’da bu zenginlikler değerlendirilmektedir. Linyit, asfalt, magnezit, çinko, bakır, gümüş, altın ve krom çıkarılan yer altı zenginliklerinin bazılarıdır.

Kosova Dini

%90’ı Müslüman olan halkın diğer kısmını Ortodoks, Hıristiyan ve Katolikler oluşturmaktadır. Müslümanların %80’i Arnavut’tur birçok dini içinde barındıran Kosova bu dillerin hepsine de sahip çıkmıştır. Az sayıda fabrikaya sahip olan Kosova iş imkânlarını üniversitelerdeki eğitimlerini yükselterek kapatmaya çalışmaktadırlar.

Üniversitelerin eğitim dillerini bölgelerin içerisinde yaşayan halkın diline göre vermektedir. Örneğin Sırp kesiminde Sırpça eğitim verilmektedir. İngilizce, İngilizce ve Makedonca eğitim vermesi Avrupa ülkelerinin dikkatini çekmiştir.

Kosova ülkesinin 33 şehri bulunmaktadır. Şehrin ortasından Akdere denilen büyük bir dere geçmektedir. Derenin etrafındaki Osmanlıdan kalan tarihi eserler bütün ihtişamı ile Kosova’yı süslemekte ve tarihi tekrar tekrar yaşatmaktadır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!